Skip to main content Skip to footer
PSU_academics-header

Big Ten Conference Distinguished Scholars

Big Ten Faculty Representatives established the Distinguished Scholar Award in 2008 to supplement the Academic All-Big Ten program. Similar to the Academic All-Big Ten honor, Distinguished Scholar Award recipients must be letterwinners in at least their second academic year at their institution. However, the Distinguished Scholar Award encompasses only students with a minimum GPA of 3.7 or higher for the previous academic year, excluding summer school. The Academic All-Big Ten threshold is a cumulative GPA of 3.0 or higher for a student's academic career.

2014-15 Penn State Big Ten Distinguished Scholars

Name, Sport Year Major Hometown
Kevin Montminy, Men's Basketball Sr. Accounting Centre Hall, Pa.
Victoria Waldner, Women's Basketball Sr. Kinesiology Alpharetta, Ga.
Robert Creese, Men's Cross Country/Track & Field Sr. Mathematics Mount Airy, Md.
Wade Endress, Men's Cross Country/Track & Field Jr. Kinesiology Altoona, Pa.
Leigha Anderson, Women's Cross Country Sr. Labor Studies And Employment Relations Carlisle, Pa.
Kathleen Rodden, Women's Cross Country/Track & Field Sr. Kinesiology Ardmore, Pa.
Cara Ulizio, Women's Cross Country/Track & Field So. Business Administration Redondo Beach, Calif.
David Gomez-Tanamachi, Men's Fencing Sr. Finance Mexico City, Mexico
Alex Schneller, Men's Fencing Sr. English North Billerica, Mass.
Kaito Streets, Men's Fencing Jr. Management Redwood City, Calif.
Clarisse Luminet, Women's Fencing Sr. Communication Arts And Sciences Lyon, France
Jessica O'Neill Lyublinsky, Women's Fencing Jr. Rehabilitation And Human Services North Salem, N.Y.
Rebecca Stanley, Women's Fencing Jr. International Politics Willis, Texas
Katilynn Breneman, Field Hockey Sr. Recreation, Park And Tourism Management Washington Boro, Pa.
Carly Celkos, Field Hockey So. Rehabilitation And Human Services Berlin, N.J.
Amanda Dinunzio, Field Hockey Sr. Spanish State College, Pa.
Laura Gebhart, Field Hockey Sr. Community, Environment, And Development Mount Joy, Pa.
Kirsten Gochnauer, Field Hockey So. Health And Human Development Mount Joy, Pa.
Haley Kerstetter, Field Hockey Jr. Advertising/Public Relations Selinsgrove, Pa.
Christopher Gulla, Football So. Business Administration Toms River, N.J.
Tyler Yazujian, Football Jr. Security And Risk Analysis Royersford, Pa.
Cody Cox, Men's Golf So. Communications Milford, Pa.
James Dornes, Men's Golf Jr. Finance Lancaster, Pa.
Alexander McDonald-Smith, Men's Golf Sr. International Politics Rockaway Park, N.Y.
Shane Stewart, Men's Golf Sr. Finance Dublin, Ohio
Ellen Ceresko, Women's Golf Sr. Marketing Jefferson Township, Pa.
Max Gardiner, Men's Ice Hockey Sr. Economics Deephaven, Minn.
Tommy Olczyk, Men's Ice Hockey Sr. Accounting Long Grove, Ill.
David Thompson, Men's Ice Hockey So. Finance Glen Mills, Pa.
Laura Bowman, Women's Ice Hockey So. Biochemistry And Molecular Biology Minnetonka, Minn.
Amy Petersen, Women's Ice Hockey So. Risk Management Minnetonka, Minn.
Kelly Seward, Women's Ice Hockey So. Geography Williamsville, N.Y.
James Burnside, Men's Lacrosse Sr. Supply Chain And Information Systems Garden City, N.Y.
John Donnelly, Men's Lacrosse Sr. Science Toronto, Ontario
Taylor Sanders, Men's Lacrosse Jr. Supply Chain And Information Systems Orillia, Ontario
Kyle Zittel, Men's Lacrosse Sr. Science Eden, N.Y.
Taylor Bleistein, Women's Lacrosse So. Criminology Bayville, N.Y.
Kristin Brent, Women's Lacrosse Sr. Rehabilitation And Human Services Rockville Centre, N.Y.
Tatum Coffey, Women's Lacrosse Sr. Broadcast Journalism Toms River, N.J.
Dani Lazo, Women's Lacrosse Sr. Biobehavioral Health Stevensville, Md.
Jess Loizeaux, Women's Lacrosse Sr. Recreation, Parks And Tourism Management Mullica Hill, N.J.
Abby Smucker, Women's Lacrosse So. Biobehavioral Health Bel Air, Md.
Jane Truffer, Women's Lacrosse So. Education Arnold, Md.
Shelby Wells, Women's Lacrosse So. Recreation, Parks And Tourism Management Timonium, Md.
Samuel Bollinger, Men's Soccer So. Biochemistry And Molecular Biology State College, Pa.
Michael Robinson, Men's Soccer Sr. Mechanical Engineering Lansdale, Pa.
Antionette Chase, Women's Soccer Jr. Animal Science Wayne, Pa.
Raquel Rodriguez Cedeno, Women's Soccer Jr. Recreation, Park And Tourism Management San Jose, Costa Rica
Lexis Knief, Softball Jr. Journalism Ramsey, N.J.
Alicia Walker, Softball Sr. Health Policy And Administration Los Alamitos, Calif.
Andrew Schuehler, Men's Swimming & Diving So. Accounting Collingswood, N.J.
Anna Farnsworth, Women's Swimming & Diving So. Health Policy And Administration State College, Pa.
Casey Francis, Women's Swimming & Diving So. Health And Human Development Pomapno Beach, Fla.
Mackenzie Hornibrook, Women's Swimming & Diving So. Supply Chain And Information Systems West Chester, Pa.
Katelyn Miller, Women's Swimming & Diving Sr. Psychology Hershey, Pa.
Allie Pennetti, Women's Swimming & Diving Jr. Rehabilitation And Human Services Wexford, Pa.
Kaitlin Saloky, Women's Swimming & Diving So. Biobehavioral Health Bloomsburg, Pa.
Haley Sinatro, Women's Swimming & Diving Jr. Biology West Hartford, Conn.
Megan Siverling, Women's Swimming & Diving Sr. Nutritional Sciences Chester Springs, Pa.
Tomas Hanzlik, Men's Tennis Sr. Accounting Prague, Czech Republic
Christian Lutschaunig, Men's Tennis So. Business Administration Richboro, Pa.
Melissa Minniti, Women's Tennis So. Kinesiology Gaithersburg, Md.
Samantha Tutelman, Women's Tennis So. Business Administration New York, N.Y.
Katherine Whiteaway, Women's Tennis Jr. Kinesiology Sawbridgeworth, England
Tal Ben-Artzi, Women's Track & Field So. Psychology Kibbutz Gazit, Israel
Connor Curry, Men's Volleyball Sr. International Affairs Newport Beach, Calif.
Carley Muller, Women's Volleyball So. Communications Manhattan Beach, Calif.
Kendall Pierce, Women's Volleyball Jr. Health Policy And Administration Eden, N.Y.
Matthew Brown, Wrestling Sr. Criminology West Valley City, Utah
Nicholas Ruggear, Wrestling Sr. Rehabilitation And Human Services Oxford, Pa.

2013-14 Penn State Big Ten Distinguished Scholars

Name, Sport Year Major Hometown
Samuel August, Baseball Sr. English Needham, Mass.
Alexander Malinsky, Baseball So. Business Administration Apex, N.C.
Mike Wilcox, Baseball So. Communications Pittsburgh, Pa.
Kevin Montminy, Men's Basketball Jr. Finance Centre Hall, Pa.
Conrad Lippert, Men's Cross Country/Track and Field So. Division of Undergraduate Studies Middlestown, N.J.
Robert Creese, Men's Cross Country/Track and Field So. Division of Undergraduate Studies Mount Airy, Md.
Matthew Fischer, Men's Cross Country/Track and Field Sr. Martketing Kennett Square, Pa.
Nicholas Scarpello, Men's Cross Country/Track and Field Sr. Advertising/Public Relations Jamison, Pa.
Leigha Anderson, Women's Cross Country/Track and Field Jr. Labor Studies & Employment Relations Carlisle, Pa.
Rachel Casciano, Women's Cross Country/Track and Field Jr. Advertising/Public Relations Wyomissing, Pa.
Gabrielle Cocco, Women's Cross Country/Track and Field Sr. Journalism Allentown, Pa.
Emily Giannotti, Women's Cross Country/Track and Field Gr. Counselor Education Coudersport, Pa.
Marta Klebe, Women's Cross Country/Track and Field Sr. Supply Chain and Informations Systems Chesterbrook, Pa.
Danielle Kocjancic, Women's Cross Country/ Track and Field Sr. Communication Sciences and Disorders Kane, Pa.
Kathleen Rodden, Women's Cross Country/ Track and Field Jr. Kinesiology Ardmore, Pa.
Sarah Underwood, Women's Cross Country/ Track and Field So. Division of Undergraduate Studies Alexandria, Va.
David Gomez Tanamachi, Men's Fencing Jr. Finance Mexico City, Mexico/td>
Rebecca Stanley, Women's Fencing So. Liberal Arts Willix, Texas
Katilynn Breneman, Field Hockey Jr. Recreation, Park and Tourism Management Washington Boro, Pa.
Natalie Buttinger, Field Hockey Sr. Advertising/Public Relations Kitchener, Ontario
Amanda Dinunzio, Field Hockey Jr. Spanish State College, Pa.
Abby Fuhrman, Field Hockey Sr. Recreation, Park and Tourism Management Bainbridge, Pa.
Laura Gebhart, Field Hockey Jr. Community, Environment and Development Mount Joy, Pa.
Jacqueline Kenney, Field Hockey Sr. Advertising/Public Relations State College, Pa.
Haley Kerstetter, Field Hockey So. Communications Selinsgrove, Pa.
Whitney Reddig, Field Hockey Sr. Rehabilitation and Human Services Lititz, Pa.
Kyle Baublitz, Football Sr. Secondary Education York, Pa.
Matthew Lehman, Football Gr. Educational Leadership Newport, Pa.
James Domes, Men's Golf So. Business Administration Lancaster, Pa.
Christopher Houston, Men's Golf So. Business Administration Gilford, N.H.
Shane Stewart, Men's Golf Jr. Finance Dublin, Ohio
Ryan Worthy, Men's Golf Jr. Journalism Chester Springs, Pa.
Ellen Ceresko, Women's Golf Sr. Marketing Jefferson Township, Pa.
Grace Chung, Women's Golf So. Division of Undergraduate Studies Richmond Hill, Ontario
Adrian Evans, Men's Gymnastics Sr. Advertising/Public Relations Boulder, Colo.
Lindsay Musgrove, Women's Gymnastics Sr. Biobehavioral Health League City, Texas
Savannah Soares, Women's Gymnastics So. Education Providence, R.I.
Max Gardiner, Men's Ice Hockey Sr. Economics Deephaven, Minn.
Jonathan Milley, Men's Ice Hockey So. Education Gatineau, Quebec
Lindsay Reihl, Women's Ice Hockey Sr. Psychology Cheshire, Conn.
Sarah Wilkie, Women's Ice Hockey So. Health Policy & Administration Ashby, Mass.
Taylor Sanders, Men's Lacrosse So. Division of Undergraduate Studies Orillia, Ontario
Kyle Zittel, Men's Lacrosse So. Science Eden, N.Y.
Tatum Coffey, Women's Lacrosse Jr. Broadcast Journalism Toms River, N.J.
Evan Foulsham, Women's Lacrosse Sr. Recreation, Park and Tourism Management Madison, N.J.
Whitney Reddig, Women's Lacrosse Sr. Rehabilitation and Human Services Lititz, Pa.
Kyle MacDonald, Men's Soccer Jr. Architectural Engineering Yardley, Pa.
Daniel Sheerin, Men's Soccer Jr. Supply Chain and Information Systems College Park, Md.
Antoinette Chase, Women's Soccer So. Agriculture Wayne, Pa.
Britt Eckerstrom, Women's Soccer Jr. Geography Boyds, Md.
Raquel Rodriguez Cedeno, Women's Soccer So. Recreation Park and Tourism Management San Jose, Costa Rica
Alicia Walker, Softball Jr. Health Policy and Administration Los Alamitos, Calif.
Matthew Salig, Men's Swimming and Diving Sr. Bioengineering Downingtown, Pa.
Mackenzie Powers, Women's Swimming and Diving Sr. Kinesiology Sycamore, Ill.
Gabrielle Shishkoff, Women's Swimming and Diving Sr. Psychology Franklin, Mass.
Megan Siverling, Women's Swimming and Diving Jr. Nutritional Sciences Chester Springs, Pa.
Sarah Somers, Women's Swimming and Diving Sr. Bioengineering Harverford, Pa.
Megan Springsteen, Women's Swimming and Diving Sr. Marketing Owego, N.Y.
Chelsea VanderWeele, Women's Swimming and Diving So. Division of Undergraduate Studies Silver Springs, Md.
Chelsea Weedman, Women's Swimming and Diving Sr. Kinesiology Poway, Calif.
Brynja Winnan, Women's Swimming and Diving Sr. Kinesiology Princeton Junction, N.J.
Christopher Young, Men's Tennis Jr. Accounting Melbourne, Australia
Marie-Frederique Bedard, Women's Tennis Sr. Finance Montreal, Quebec
Aaron Nadolsky, Men's Track and Field Sr. Communication Arts and Sciences Altoona, Pa.
Shelley Black, Women's Track and Field Jr. Kinesiology Hanover Township, Pa.
Megan Boyer, Women's Track and Field Sr. Human Development and Family Studies Millersburg, Pa.
Kelsey Couts, Women's Track and Field Sr. Interdisciplinary Digital Studio Powell, Ohio
Olivia Mangan, Women's Track and Field Sr. Psychology Huntingdon Valley, Pa.
Nia Grant, Women's Volleyball Jr. Communication Arts and Sciences State College, Pa.
Margaret Harding, Women's Volleyball Sr. Food Sciences State College, Pa.
Matthew Brown, Wrestling Sr. Criminology West Valley City, Utah
James English, Wrestling Sr. Energy, Business and Finance York, Pa.
David Taylor, Wrestling &Sr. Higher Education State College, Pa.

2012-13 Penn State Big Ten Distinguished Scholars

Name, Sport Year Major Hometown
Terrance Jann, Baseball So. Business Westford, Mass.
Christopher Cipro, Men's CC/Track & Field Sr. Elementary Education Harmony, Pa.
Kalyn Fisher, Women's CC/Track & Field So. Education Lewisburg, Pa.
Emily Giannotti, Women's CC/Track & Field So. Education Coudersport, Pa.
Lindsey Graybill, Women's CC/Track & Field Jr. Elementary Education Macungie, Pa.
Victoria Perri, Women's CC/Track & Field So. Division of Undergraduate Studies Philadelphia, Pa.
Lauren Bauch, Women's Fencing Sr. Sociology Califon, N.J.
Olivia Benedek, Women's Fencing Sr. Labor Studies & Employment Relations State College, Pa.
Annabelle Abdo, Field Hockey So. Biobehavioral Health Langhorne, Pa.
Kelsey Amy, Field Hockey Jr. Bachelor of Fine Arts Sweet Valley, Pa.
Bradley Bars, Football So. Business Nashville
Michael Farrell, Football Sr. Secondary Education Pittsburgh
Michael Hull, Football So. Business Canonsburg
John Urschel, Football Jr. Mathematics State College
Shane Stewart, Men's Golf So. Business Dublin
Felix Aronovich, Men's Gymnastics So. Engineering Science Kiryat Bialik, Israel
Adrian Evans, Men's Gymnastics So. Division of Undergraduate Studies Boulder, Colo.

 

Miguel Pineda, Men's Gymnastics Sr. Biology Galloway, Ohio
Scott Rosenthal, Men's Gymnastics Jr. Kinesiology Clearfield, Pa.
Logan Wyman, Men's Gymnastics Sr. Classics and Ancient Mediterranean Studies Phoenix, Md.
Lindsay Musgrove, Women's Gymnastics So. Health & Human Development League City
Colleen Shea, Women's Lacrosse Sr. Mathematics Baltimore, Md.
Daniel Parr, Men's Soccer Jr. Economics Hummelstown, Pa.
Meghan Gill, Women's Soccer Sr. Accounting State College, Pa.
Alexandra Marton, Women's Soccer Jr. Communication Arts and Sciences Aurora, Ontario
Danee Collett, Softball Sr. Elementary Education Rogersville, Tenn.
Shannon Hutchinson, Softball Jr. Recreation, Park and Tourism Management Sewell, N.J.
Kailyn Johnson, Softball Jr. Advertising & Public Relations Yorba Linda, Calif.
Alyssa Renwick, Softball Jr. Psychology Laurens, S.C.
Ashley Todd, Softball Sr. Advertising & Public Relations Mill Creek, Wash.
Scott Marino, Men's Swimming & Diving Sr. Marketing Scotch Plains, N.J.
Matthew Salig, Men's Swimming & Diving So. Engineering Downingtown, Pa.
Merritt Krawczyk, Women's Swimming & Diving Jr. Biobehavioral Health Kingwood, Tex.
Katherine O'Connell, Women's Swimming & Diving Jr. Biology Andover, Md.
Katherine Pulos, Women's Swimming & Diving Sr. Elementary Education Rosemont, Pa.
Gabrielle Shishkoff, Women's Swimming & Diving So. Psychology Franklin, Pa.
Rebecca Snyder, Women's Swimming & Diving Sr. Elementary Education Harmony, Pa.
Sarah Somers, Women's Swimming & Diving So. Engineering Haverford, N.J.
Erin Thomas, Women's Swimming & Diving Sr. Meteorology Bangor, Maine
Chelsea Weedman, Women's Swimming & Diving So. Health & Human Development Poway, Calif.
Russell Bader, Men's Tennis So. Business Austin, Texas
Christopher Young, Men's Tennis So. Business Melbourne, Australia
Marie-Frederique Bedard, Women's Tennis So. Division of Undergraduate Studies Montreal, Canada
Petra Januskova, Women's Tennis Jr. Marketing Ottawa, Canada
Kristen Roth, Women's Tennis Sr. Communication Arts and Sciences Ardmore, Pa.
Jason Pelletier, Men's Track & Field Sr. Kinesiology Benton, Ark.
Megan Boyer, Women's Track & Field So. Human Development and Family Studies Millersburg, Pa.
Amanda Palenchar, Women's Track & Field Sr. Science Bradenville, Pa.
Jocelyn Witmer, Women's Track & Field Sr. English Lancaster, Pa.
Margaret Harding, Women's Volleyball So. Agricultural Sciences State College, Pa.
Kyle Moran, Wrestling So. Division of Undergraduate Studies Oxford, Pa.

2011-12 Penn State Big Ten Distinguished Scholars

Name, Sport Year Major Hometown
Evan Dixon, Baseball So. Business Waynesboro, Pa.
Christopher Cipro, Men's Cross Country/Track Jr. Elementary Education Harmony, Pa.
Tyler Corkedale, Men's Cross Country/Track So. Business West Windsor, N.J.
Lindsey Graybill, Women's Cross Country/Track So. Business Macungie, Pa.
Kyra Swick, Women's Fencing So. Education Columbia, Md.
Kelsey Amy, Field Hockey So. Arts & Architecture School Sweet Valley, Pa.
Alexandra Meves, Feild Hockey Sr. Journalism Lower Gwynedd, Pa.
Jennifer Pervis, Field Hockey Sr. Kinesiology Maple Glen, Pa.
Daneen Zug, Field Hockey Sr. Kinesiology Manheim, Pa.
Pete Massaro, Football Jr. Finance Newtown Square, Pa.
Nate Stupar, Football Sr. Film State College, Pa.
Jay Woodward, Men's Golf So. Business Bridgeport, W. Va.
Victoria Arena, Women's Golf Sr. Philosophy Lansdale, Pa.
Miguel Pineda, Men's Gymnastics Jr. Biology Galloway, Ohio
Scott Rosenthal, Men's Gymnastics So. Kinesiology Clearfield, Pa.
Logan Wyman, Men's Gymnastics Sr. Classics And Ancient Phoenix, Md.
Heather McElwee, Women's Gymnastics Sr. Recreation, Park and Tourism Ponte Vedra Beach, Fla.
Will Donley, Men's Lacrosse Sr. Journalism Pittsburgh, Pa.
Colleen Shea, Women's Lacrosse Jr. Mathematics, B.S. Baltimore, Md.
Katy Wick, Women's Lacrosse Sr. Advertising & Public Relations Winter Springs, Fla.
Daniel Parr, Men's Soccer Sr. Economics B.S. Hummelstown, Pa.
Alexandra Marton, Women's Soccer So. Communication Arts And Sciences Aurora, Canada
Alexandra Schaefer, Women's Soccer Jr. Film Henderson, Nev.
Danee Collett, Softball Jr. Elementary Education Rogersville, Tenn.
Shannon Hutchinson, Softball So. Health & Human Development Sewell, N.J.
Kailyn Johnson, Softball So. Communications Yorba Linda, Pa.
Alyssa Renwick, Softball So. Division of Undergraduate Studies Laurens, S.C.
Lauren Rossi, Softball So. Division of Undergraduate Studies Yardley, Pa.
Ashley Todd, Softball Jr. Advertising & Public Relations Mill Creek, Wash.
John Austin, Men's Swimming & Diving Sr. Civil Engineering Kennett Square, Pa.
Merritt Krawczyk, Women's Swimming & Diving So. Health & Human Development Kingwood, Texas
Megan Marco, Women's Swimming & Diving Sr. Advertising & Public Relations Lebanon, Pa.
Katherine O'Connell, Women's Swimming & Diving So. Science Andover, Mass.
Katherine Pulos, Women's Swimming & Diving Jr. Elementary Education Rosemont, Pa.
Rebecca Snyder, Women's Swimming & Diving Jr. Elementary Education Harmony, Pa.
Erin Thomas, Women's Swimming & Diving Jr. Meteorology Bangor, Maine
Sarah Henderson, Women's Tennis So. Division of Undergraduate Studies Bloomington, Ind.
Fernanda Perrotta, Women's Tennis So. Economics, B.A. Capital Federal, Argentina
Kristen Roth, Women's Tennis Jr. Communication Arts And Sciences Ardmore, Pa.
David Patzer, Men's Track and Field So. Engineering Landisville, Pa.
Jason Pelletier, Men's Track & Field Jr. Kinesiology Ithaca, N.Y.
Candace Carson, Women's Track & Field Sr. Advertising & Public Relations Park Forest, Ill.
Amanda Palenchar, Women's Track & Field Jr. Science B.S. Bradenville, Pa.
Jocelyn Witmer, Women's Track & Field Jr. English Lancaster, Pa.
Jessica Ulrich, Women's Volleyball Sr. Kinesiology Winfield, Ill.

2010-11 Penn State Big Ten Distinguished Scholars

Name, Sport Year Major Hometown
Evan Dixon, Baseball So. Business Waynesboro, Pa.
Christopher Cipro, Men's Cross Country/Track Jr. Elementary Education Harmony, Pa.
Tyler Corkedale, Men's Cross Country/Track So. Business West Windsor, N.J.
Lindsey Graybill, Women's Cross Country/Track So. Business Macungie, Pa.
Kyra Swick, Women's Fencing So. Education Columbia, Md.
Kelsey Amy, Field Hockey So. Arts & Architecture School Sweet Valley, Pa.
Alexandra Meves, Feild Hockey Sr. Journalism Lower Gwynedd, Pa.
Jennifer Pervis, Field Hockey Sr. Kinesiology Maple Glen, Pa.
Daneen Zug, Field Hockey Sr. Kinesiology Manheim, Pa.
Pete Massaro, Football Jr. Finance Newtown Square, Pa.
Nate Stupar, Football Sr. Film State College, Pa.
Jay Woodward, Men's Golf So. Business Bridgeport, W. Va.
Victoria Arena, Women's Golf Sr. Philosophy Lansdale, Pa.
Miguel Pineda, Men's Gymnastics Jr. Biology Galloway, Ohio
Scott Rosenthal, Men's Gymnastics So. Kinesiology Clearfield, Pa.
Logan Wyman, Men's Gymnastics Sr. Classics And Ancient Phoenix, Md.
Heather McElwee, Women's Gymnastics Sr. Recreation, Park and Tourism Ponte Vedra Beach, Fla.
Will Donley, Men's Lacrosse Sr. Journalism Pittsburgh, Pa.
Colleen Shea, Women's Lacrosse Jr. Mathematics, B.S. Baltimore, Md.
Katy Wick, Women's Lacrosse Sr. Advertising & Public Relations Winter Springs, Fla.
Daniel Parr, Men's Soccer Sr. Economics B.S. Hummelstown, Pa.
Alexandra Marton, Women's Soccer So. Communication Arts And Sciences Aurora, Canada
Alexandra Schaefer, Women's Soccer Jr. Film Henderson, Nev.
Danee Collett, Softball Jr. Elementary Education Rogersville, Tenn.
Shannon Hutchinson, Softball So. Health & Human Development Sewell, N.J.
Kailyn Johnson, Softball So. Communications Yorba Linda, Pa.
Alyssa Renwick, Softball So. Division of Undergraduate Studies Laurens, S.C.
Lauren Rossi, Softball So. Division of Undergraduate Studies Yardley, Pa.
Ashley Todd, Softball Jr. Advertising & Public Relations Mill Creek, Wash.
John Austin, Men's Swimming & Diving Sr. Civil Engineering Kennett Square, Pa.
Merritt Krawczyk, Women's Swimming & Diving So. Health & Human Development Kingwood, Texas
Megan Marco, Women's Swimming & Diving Sr. Advertising & Public Relations Lebanon, Pa.
Katherine O'Connell, Women's Swimming & Diving So. Science Andover, Mass.
Katherine Pulos, Women's Swimming & Diving Jr. Elementary Education Rosemont, Pa.
Rebecca Snyder, Women's Swimming & Diving Jr. Elementary Education Harmony, Pa.
Erin Thomas, Women's Swimming & Diving Jr. Meteorology Bangor, Maine
Sarah Henderson, Women's Tennis So. Division of Undergraduate Studies Bloomington, Ind.
Fernanda Perrotta, Women's Tennis So. Economics, B.A. Capital Federal, Argentina
Kristen Roth, Women's Tennis Jr. Communication Arts And Sciences Ardmore, Pa.
David Patzer, Men's Track and Field So. Engineering Landisville, Pa.
Jason Pelletier, Men's Track & Field Jr. Kinesiology Ithaca, N.Y.
Candace Carson, Women's Track & Field Sr. Advertising & Public Relations Park Forest, Ill.
Amanda Palenchar, Women's Track & Field Jr. Science B.S. Bradenville, Pa.
Jocelyn Witmer, Women's Track & Field Jr. English Lancaster, Pa.
Jessica Ulrich, Women's Volleyball Sr. Kinesiology Winfield, Ill.
Terrance Jann, Baseball So. Business Westford, Mass.
Christopher Cipro, Men's CC/Track & Field Sr. Elementary Education Harmony, Pa.
Kalyn Fisher, Women's CC/Track & Field So. Education Lewisburg, Pa.
Emily Giannotti, Women's CC/Track & Field So. Education Coudersport, Pa.
Lindsey Graybill, Women's CC/Track & Field Jr. Elementary Education Macungie, Pa.
Victoria Perri, Women's CC/Track & Field So. Division of Undergraduate Studies Philadelphia, Pa.
Lauren Bauch, Women's Fencing Sr. Sociology Califon, N.J.
Olivia Benedek, Women's Fencing Sr. Labor Studies & Employment Relations State College, Pa.
Annabelle Abdo, Field Hockey So. Biobehavioral Health Langhorne, Pa.
Kelsey Amy, Field Hockey Jr. Bachelor of Fine Arts Sweet Valley, Pa.
Bradley Bars, Football So. Business Nashville, Tenn.
Michael Farrell, Football Sr. Secondary Education Pittsburgh, Pa.
Michael Hull, Football So. Business Canonsburg, Pa.
John Urschel, Football Jr. Mathematics State College, Pa.
Shane Stewart, Men's Golf So. Business Dublin, Ohio
Felix Aronivich, Men's Gymnastics So. Engineering Science Kiryat Bialik, Israel
Adrian Evans, Men's Gymnastics So. Division of Undergraduate Studies Boulder, Colo.
Miguel Pineda, Men's Gymnastics Sr. Biology Galloway, Ohio
Scott Rosenthal, Men's Gymnastics Jr. Kinesiology Clearfield, Pa.
Logan Wyman, Men's Gymnastics Sr. Classics and Ancient Mediterranean Studies Phoenix, Md.
Lindsay Musgrove, Women's Gymnastics So. Health & Human Development League City
Colleen Shea, Women's Lacrosse Sr. Mathematics Baltimore, Md.
Daniel Parr, Men's Soccer Jr. Economics Hummelstown, Pa.
Meghan Gill, Women's Soccer Sr. Accounting State College, Pa.
Alexandra Marton, Women's Soccer Jr. Communications Arts and Sciences Aurora, Ontario
Danee Collett, Softball Sr. Elementary Education Rogersville, Tenn.
Shannon Hutchinson, Softball Jr. Recreation, Park and Tourism Management Sewell, N.J.
Kailyn Johnson, Softball Jr. Advertising & Public Relations Yorba Linda, Calif.
Alyssa Renwick, Softball Jr. Psychology Laurens, S.C.
Ashley Todd, Softball Sr. Advertising & Public Relations Mill Creek, Wash.
Scott Marino, Men's Swimming & Diving Sr. Marketing Scotch Plains, N.J.
Matthew Salig, Men's Swimming & Diving So. Engineering Downingtown, Pa.
Merritt Krawczyk, Women's Swimming & Diving Jr. Biobehaviroal Health Kingwood, Tex.
Katherine O'Connell, Women's Swimming & Diving Jr. Biology Andover, Md.
Katherine Pulos, Women's Swimming & Diving Sr. Elementary Education Rosemont, Pa.
Gabrielle Shiskoff, Women's Swimming & Diving So. Psychology Franklin, Pa.
Rebecca Snyder, Women's Swimming & Diving Sr. Elementary Education Harmony, Pa.
Sarah Somers, Women's Swimming & Diving So. Engineering Harverford, N.J.
Erin Thomas, Women's Swimming & Diving Sr. Meterology Bangor, Maine
Chelsea Weedman, Women's Swimming & Diving So. Health & Human Development Poway, Calif.
Russell Bader, Men's Tennis So. Business Austin, Texas
Christopher Young, Men's Tennis So. Business Melbourne, Australia
Marie-Frederique Bedard, Women's Tennis So. Division of Undergraduate Studies Montreal Canada
Petra Januskova, Women's Tennis Jr. Marketing Ottawa, Canada
Kristen Roth, Women's Tennis Sr. Communication Arts & Sciences Ardmore, Pa.
Jason Pelletier, Men's Track & Field Sr. Kinesiology Benton, Ark.
Megan Boyer, Women's Track & Field So. Human Development & Family Studies Millersburg, Pa.
Amanda Palenchar, Women's Track & Field Sr. Science Bradenville, Pa.
Jocelyn Witmer, Women's Track & Field Sr. English Lancaster, Pa.
Margaret Harding, Women's Volleyball So. Agricultural Sciences State College, Pa.
Kyle Moran, Wrestling So. Division of Undergraduate Studies Oxford, Pa.
Jr.
Name, Sport Year Major Hometown
Evan Dixon, Baseball So. Business Waynesboro, Pa.
Christopher Cipro, Men's Cross Country/Track Jr. Elementary Education Harmony, Pa
Tyler Corkedale, Men's Cross Country/Track So. Business West Windsor, N.J
Lindsey Graybill, Women's Cross Country/Track So. Education Macungie, Pa
Kyra Swick, Women's Fencing So. Chinese Columbia, Md.
Kelsey Amy, Field Hockey So. Art Sweet Valley, Pa.
Alexandra Meves,Field Hockey Sr. Journalism Lower Gwynedd, Pa.
Jennifer Purvis, Field Hockey Sr. Kinesiology Maple Glen, Pa.
Daneen Zug, Field Hockey Sr. Kinesiology Manheim, Pa.
Pete Massaro, Football Jr. Finance Newtown Square, Pa.
Nate Stupar, Football Sr. Film State College, Pa.
Jay Woodward, Men's Golf So. Business Bridgeport, W.Va.
Victoria Arena, Women's Golf Sr. Philosophy Lansdale, Pa.
Miguel Pineda, Men's Gymnastics Jr. Biology Galloway, Ohio
Scott Rosenthal, Men's Gymnastics So. Kinesiology Clearfield, Pa.
Logan Wyman, Men's Gymnastics Sr. Classics and Ancient Mediterranean Phoenix, Md.
Heather McElwee, Women's Gymnastics Sr. Recreation, Park And Tourism Ponte Vedra Beach, Fla.
Will Donley, Men's Lacrosse Sr. Journalism Pittsburgh, Pa.
Colleen Shea, Women's Lacrosse Jr. Mathematic Baltimore, Md.
Katy Wick, Women's Lacrosse Sr. Advertising& Public Relations Winter Springs, Fla.
Daniel Parr, Men's Soccer Sr. Economics Hummelstown, Pa.
Alexandra Marton, Women's Soccer So. Communication Arts and Sciences Aurora, Canada
Alexandra Schaefer, Women's Soccer Jr. Film Henderson, Nev
Danee Collett, Softball Jr. Elementary Education Rogersville, Tenn
Shannon Hutchinson, Softball So. Health &Human Development Sewell, N.J.
Kailyn Johnson, Softball So. Communications Yorba Linda, Pa.
Alyssa Renwick, Softball So. Division Of Undergraduate Studies Laurens, S.C.
Lauren Rossi, Softball So. Division Of Undergraduate Studies Yardley, Pa
Ashley Todd, Softball Jr. Advertising & Public Relations Mill Creek, Wash
John Austin, Men's Swimming & Diving Sr. Civil Engineering Kennett Square, Pa.
Merritt Krawczyk, Women's Swimming & Diving So. Health & Human Development Kingwood,Texas
Megan Marco, Women's Swimming & Diving Sr. Advertising & Public Relations Lebanon, Pa
Katherine O'Connell, Women's Swimming So. Science Andover, Mass.
Katherine Pulos, Women's Swimming & Diving Jr. Elementary Education Rosemont, Pa.
Rebecca Snyder, Women's Swimming & Diving Elementary Education Harmony, Pa.
Erin Thomas, Women's Swimming & Diving Jr. Meteorology Bangor, Maine
Sarah Henderson, Women's Tennis So. Division Of Undergraduate Studies Bloomington, Ind
Fernanda Perrotta, Women's Tennis So. Economics Capital Federal, Argentina

2009-10 Penn State Big Ten Distinguished Scholars

Name, Sport Year Major Hometown
David Lutz, Baseball Gr. Health Policy & Administration West Chester, Pa.
Nicole Arcidiacono, Women's Basketball Sr. Marketing Langhorne, Pa.
Janessa Green, Women's Basketball Jr. Elementary & Kindergarten Education Saint Paul, Minn.
Jessica Babcock, Women's Cross Country/Track & Field Sr. Elementary Education Irvine, Calif.
Claire Berryman, Women's Cross Country Gr. Nutrition Morgantown, W. Va.
Bridge Franek, Women's Cross Country Sr. Kinesiology Hiram, Ohio
Daniel Bak, Fencing Sr. Finance Franklin Lakes, N.J.
Robert MacClaren, Fencing Sr. Criminal Justice Holley, N.Y.
Gina Bartolacci, Field Hockey Sr. Finance Washington Cross, Pa.
Amy Bonenberger, Field Hockey Sr. Kinesiology Palmyra, Pa.
Bethany Marvel, Field Hockey Sr. Marketing Newtown, Pa.
Alexandra Meves, Field Hockey Jr. Journalism Lower Gwynedd, Pa.
Jennifer Purvis, Field Hockey Jr. Kinesiology Maple Glen, Pa.
Daneen Zug, Field Hockey Jr. Kinesiology Manheim, Pa.
Brett Brackett, Football Sr. Economics Lawrenceville, N.J.
Stephen Supar, Football Jr. Film State College, Pa.
Stefen Wisniewski, Football Jr. Secondary Education Pittsburgh, Pa.
Brendan Borst, Men's Golf Jr. Finance Pittsburgh, Pa.
Tanner Smith, Men's Golf So. Division of Undergraduate Studies Sea Island, Ga.
Victoria Arena, Women's Golf Jr. Philosophy Lansdale, Pa.
Katherine Murphy, Women's Golf Sr. Finance Portsmouth, R.I.
Philip Harris, Men's Gymnastics So. Health & Human Development Lancaster, Pa.
Miguel Pineda, Men's Gymnastics So. Science Galloway, Ohio
Noam Shaham, Men's Gymnastics Sr. Engineering Sciene Kfar, Saba
Logan Wyman, Men's Gymnastics Jr. Classics & Ancient Mediterran Studies Phoenix, Md.
Melissa Klein, Women's Gymnastics Jr. Integrative Arts Oceanside, N.Y.
Brandi Personett, Women's Gymnastics Sr. Nursing Liberty, Mo.
Gregory Brown, Men's Lacrosse Jr. Nursing Doylestown, Pa.
William Donley, Men's Lacrosse Jr. Journalism Pittsburgh, Pa.
Dana Cahill, Women's Lacrosse So. Communications Towson, Md.
Katy Wick, Women's Lacrosse Jr. Advertising & Public Relations Winter Springs, Fla.
Andrew Parr, Men's Soccer Sr. Actuarial Science Hummelstown, Pa.
Tara Davies, Women's Soccer Sr. Elementary Education Cape May, N.J.
Melissa Hayes, Women's Soccer Sr. Communications Arts/Science Scottsdale, Ariz.
Alexandra Marton, Women's Soccer So. Division of Undergraduate Studies Aurora, Ontario
Allison Rago, Women's Soccer Sr. Psychology Fairfield, Conn.
Kristin Tribbett, Women's Soccer So. Nutrition Centennial, Colo.
Nicola Watts, Women's Soccer Sr. Kinesiology Hungerford, England
Danee Collett, Softball So. Education Orange, Calif.
Ashley Griffith, Softball Sr. Kinesiology Mount Larel, N.J.
Ellen McNair, Softball So. Communications Niceville, Fla.
Danielle Noll, Softball Sr. Kinesiology Bellefonte, Pa.
Ashley Todd, Softball So. Communications Mill Creek, Wash.
Brian Alden, Men's Swimming So. Business Rose Valley, Pa.
Daniel Fimbianti, Men's Swimming Sr. Mechanical Engineering Mahwah, N.J.
Scott Marino, Men's Swimming So. Business Scotch Plains, N.J.
Lindsey Deforrest, Women's Swimming Sr. Biobehavioral Health Wycombe, Pa.
Erin Hope, Women's Swimming Sr. Animal Science Mechanicsburg, Pa.
Kristen McKnight, Women's Swimming So. Education Gibsonia,Pa.
Katherine Pulos, Women's Swimming So. Education Rosemont, Pa.
Rebecca Snyder, Women's Swimming So. Education Harmony, Pa.
Erin Thomas, Women's Swimming So. Earth & Mineral Science Bangor, Maine
Emily Wolfarth, Women's Swimming So. Communications Cranberry Township, Pa.
Ethan Diehm, Men's Track & Field So. Information Sciences & Technology Lebanon, Pa.
Jessica Babcock, Women's Track & Field Sr. Elementary Education Irvine, Calif.
Claire Berryman, Women's Track & Field Gr. Nutrition Morgantown, W.Va.
Candace Carson, Women's Track & Field Jr. Advertising & Public Relations Country Club Hills, Ill.
Bridget Franek, Women's Track & Field Sr. Kinesiology Hiram, Ohio
Rachel Nemoyer, Women's Track & Field Sr. Science Orchard Park, N.Y.
Ryan Wolf, Men's Volleyball So. Division of Undergraduate Studies York, Pa.

2008-09 Penn State Big Ten Distinguished Scholars

Name, Sport Year Major Hometown
Jesse Alfreno, Football Jr. Advertising/Public Relations Grove City, Pa.
Jason Ambrose, Men's Volleyball Jr. Management Barrington, Ill.
Nathan Andrews, Wrestling Jr. Mechanical Engineering Spring Mills, Pa.
Victoria Arena, Women's Golf So. Division of Undergraduate Studies Lansdale, Pa.
Jessica Babcock, Women's Cross Country, Track & Field Jr. Elementary Education Irvine, Calif.
Gina Bartolacci, Field Hockey Jr Finance Washington Cross, Pa.
Claire Berryman, Women's Cross Country, Track & Field Sr. Nutrition Morgantown, W.Va.
Amy Bonenberger, Field Hockey Jr. Kinesiology Palmyra, Pa.
Jeremy Boone, Football Sr. Elementary & Kindergarten Education Mechanicsburg, Pa.
Ryan Boonie, Baseball Sr. History Furnace, Pa.
Gregory Brown, Men's Lacrosse So. Business Doylestown, Pa.
Charles Cimet, Fencing Sr. Aerospace Engineering East Setauket, N.Y.
Jessica-Kim Phuong Danh, Fencing Jr. Marketing Land O Lakes, Fla.
Tara Davies, Women's Soccer Jr. Elementary Education Cape May Court, N.J.
Jessica Davis, Women's Soccer Sr. Advertising/Public Relations Fairfax, Va.
Michael Deese, Baseball Sr. Kinesiology Roswell, Ga.
William Donley, Men's Lacrosse So. Communications Pittsburgh, Pa.
Kathryn Fitzgerald, Women's Cross Country, Track & Field Sr. Statistics Pittsburgh, Pa.
Alexander Garrity, Men's Lacrosse So. Division Of Undergraduate Studies Rutledge, Pa.
Ashley Griffith, Softball Jr. Kinesiology Mount Laurel, N.J.
Kellie Gustas, Women's Golf So. Health & Human Development Hermitage, Pa.
Melissa Hayes, Women's Soccer Jr. Communications Arts & Sciences Scottsdale, Ariz.
Joshua Hull, Football Sr. Environmental Systems Engineering Millheim, Pa.
Anne-Martine Sherbeck Jackson, Fencing Sr. Chemistry Pittsburgh, Pa.
Scott Jacobs, Men's Lacrosse Sr. Engineering Science Dallas, Texas
Kevin Kelly, Football Sr. Kinesiology State College, Pa.
Melissa Klein, Women's Gymnastics So. Arts & Architecture School of Visual Arts Oceanside, N.Y.
Erin Luley, Women's Swimming Jr. Animal Science Mechanicsburg, Pa.
David Lutz, Baseball Sr. Kinesiology West Chester, Pa.
Bethany Marvel, Field Hockey Jr. Marketing Newtown, Pa.
Robert Macclaren, Fencing Jr. Crime, Law, & Justice, B.S. Holley, N.Y.
Andrew Machi, Men's Soccer Sr. Kinesiology Upper Saint Clair, Pa.
Brianna Malcolmson, Women's Golf So. Information Science & Technology Murwillumbah, Australia
Elizabeth Marasco, Women's Swimming So. English Brecksville, Ohio
Tyler McCandless, Men's Cross Country, Track & Field Sr. Meteorology Bath, Pa.
Caitlin Meehan, Women's Swimming Sr. Human Development & Family Studies West Chester, Pa.
Alexandra Meves, Field Hockey So. Communications Lower Gwynedd, Pa.
Lindsey Montross, Women's Gymnastics Jr. Elementary Education Roseville, Calif.
Katherine Murphy, Women's Golf Jr. Finance Portsmouth, R.I.
Rachel Nemoyer, Women's Track & Field Jr. Science Orchard Park, N.Y.
Meghan Noecker, Women's Cross Country, Track & Field Sr. Curriculum & Instruction Reading, Pa.
James Pagana, Men's Track & Field Sr. Pre-Medicine Sellinsgrove, Pa.
Clairen Percival, Women's Cross Country, Track & Field Sr. Special Education Sarnia
Brandi Personett, Women's Gymnastics Jr. Nursing Liberty, Mo.
Andrew Pitz, Football Sr. Journalism Bettendorf, Iowa
Allison Rago, Women's Soccer Jr. Psychology Fairfield, Conn.
Emma Schmelzer, Women's Track & Field Sr. Anthropology Bloomington, Ill.
Matthew Shankoff, Men's Lacrosse So. Business Flemington, N.J.
Kerry Shea, Women's Lacrosse Sr. Elementary Education Baltimore, Md.
Carnie Smith, Softball So. Nutrition New Wilmington, Pa.
Allie Southard, Women's Gymnastics Jr. Finance Nanuet, N.Y.
Cheryl Spring, Women's Corss Country, Track & Field Jr. Nursing The Woodlands, Texas
Jacob Strayer, Wrestling Sr. Kinesiology South Fork, Pa.
Stephen Stupar, Football So. Communications State College, Pa.
Christopher Sullivan, Men's Swimming So. General Health Sciences Sylvania, Ohio
Katy Wick, Women's Lacrosse So. Communications Winter Springs, Fla.
Stefen Wisniewski, Football So. Education Bridgeville, Pa.
Janessa Wolff, Women's Basketball So. Education Park Rapids, Minn.
Logan Wyman, Men's Gymnastics So. Liberal Arts Phoenix, Md.
Janelle Young, Women's Cross Country, Track & Field Sr. Kinesiology Lemoyne, Pa.
Ilana Zeises, Women's Swimming So. Bio-engineering Huntingdon Valley, Pa.

@GOPSUSPORTS

  • Loading Tweets...
    1 second ago

OFFICIAL MERCHANDISE

PSECU DASHBOARD SPONSOR OPENS IN NEW TAB PSECU OPEN / CLOSE DASHBOARD OPEN / CLOSE

SCHEDULE/EVENTS